Mendez v. StateMendez v. State
- Reporters:
- , ,
- Before:
- McCormick
Lead Opinion
OPINION ON STATE’S PETITION FOR DISCRETIONARY REVIEW
McCORMICK, Presiding Judge.Appellant pled nolo contendere and was convicted in a bench trial of aggravated assault with a deadly weapon. After a hearing the trial judge set punishment at 6 years’ confinement in the Institutional Division of the Texas Department of Criminal Justice and a $500.00 fine. The Court of Appeals reversed the conviction and remanded for a new trial. Mendez v. State, 892 S.W.2d 81 (Tex.App. —Texarkana 1994). We granted the State’s petition for discretionary review in order to address whether the Court of Appeals erred in holding that it had jurisdiction to decide this appeal because appellant’s notice of appeal was not timely filed. We reverse the judgment of the Court of Appeals and remand to dismiss this appeal for lack of jurisdiction.
Appellant was sentenced on November 24, 1993. Accordingly, his motion for new trial was due on December 24, 1993. December 24, 1993, was a Friday, and the courthouse was closed. Appellant’s counsel filed a motion for new trial on Monday, December 27, 1993, the next day that the courthouse was open. The State contends that appellant’s motion for new trial was untimely as December 24 is not a legal holiday and was not a Saturday or Sunday in 1993.
A motion for new trial if filed may be filed prior to, or shall be filed within 30 days after, date sentence is imposed or suspended in open court.
By the express provisions of the Texas Government Code, a legal holiday includes only a national holiday under Section 662.003(a) or a state holiday under Section 662.003(b)(l)-(6). December 24 is not a legal holiday as that date is set out in Texas Government Code Section 662.003(b)(8). We see no reason to overrule a case that has been .the law for some twenty years or to make an exception to the express written provision of a statute.
We hold that December 24 is not a legal holiday, and therefore, appellant’s motion for new trial was untimely. Since appellant’s motion for new trial was untimely, his notice of appeal was due on December 24, 1993. See
We reverse the judgment of the Court of Appeals and remand to the Court of Appeals to dismiss this appeal for lack of jurisdiction.
CLINTON and OVERSTREET, JJ., dissent. MANSFIELD, J., I join the opinion of the Court and note that appellant, upon finding the courthouse was closed, could have timely filed his appeal by mailing it that day.Notes
. A review of the former and current statutes reveals that the Government Code essentially re-codified the statute under which we decided the Martinez case. We will therefore construe this Government Code provision the same as the pri- or statute.
Concurrence Opinion
concurring.
I write separately in order to confront the issue that the majority opinion fails to address: What do we do about Pacheco v. State, 757 S.W.2d 729 (Tex.Crim.App.1988)? Specifically, can we dismiss Footnote 1 in Pacheco as dicta or is it, instead, a holding with precedential value?
Pacheco presented a situation in which appellant’s designated time to appeal the ruling from the court of appeals expired on December 24. Unfortunately, the courthouse at which he attempted to file his Petition for Discretionary Review (hereinafter, PDR) was closed that day. Appellant therefore filed his PDR on December 27 since both December 25 and 26 were legal holidays on which the courthouse was closed. Writing for this Court, Judge Clinton stated that it was “impossible for appellant to file his PDR” on December 24 because of the courthouse closure. Id. at 730 n. 1. Thus, although the record reflected that December 24 was not a legal holiday, this court nevertheless considered appellant’s PDR as timely filed. Id.
We should not simply ignore Pacheco’s footnote, nor should we dismiss it as dicta. Although not central to the arguments articulated on the merits of the case, Pacheco’s Footnote 1 was essential to reaching those merits. In other words, the result of Pacheco hinged on the proposition presented in Footnote 1 since that resolution validated our jurisdiction to hear the case. The nature of Footnote 1 as a holding, rather than dicta, is further evidenced by the fact that this Court did not merely mention the State’s jurisdictional doubts in passing, but instead addressed its contentions with both an explanation and a conclusion.
Specifically, I refer this Court to
Finally, I note that the instant case does not present a situation of unforeseeable circumstance, such as a meteor shower pum-melling the courthouse to the ground, nor do I presume to suggest how the rule would operate had such a circumstance existed. Instead, I direct this Court to Gov.Code Sections 662.003(b) and 662.004. Together, these provisions deem December 24 a state holiday on which a state agency need not employ sufficient staff to conduct public business. Thus, the Government Code notifies practitioners that the courthouse may very well be closed on December 24, despite crucial deadlines. Such provisions may appear unfair in that they forced the lawyer in this case to either file his papers early or, if he needed the full thirty days, to mail them to the courthouse clerk on December 24 in order to have timely filed his motion. See
Because the only matter presented here for review is the straight-forward interpretation of the statutes and rules, I concur in the judgment of the Court and join its opinion.
WHITE, J., joins.. Gov.Code § 662.021 states:
A legal holiday includes only the following days:
(1) a national holiday under Section 662.003(a); and
(2) a state holiday under Sections 662.003(b)(1) through (6). (emphasis added)
Dissenting Opinion
dissenting.
I respectfully dissent to the majority’s conclusion that appellant’s motion for new trial was not timely filed.
The majority fails to address two pertinent cases which, if followed, establish appellant’s motion for new trial was timely filed. The case of Pacheco v. State, 757 S.W.2d 729 (Tex.Cr.App.1988), is directly on point. Pa-
Further, the Texas Supreme Court addressed this issue in Miller Brewing Co. v. Villarreal, 829 S.W.2d 770 (Tex.1992), and held that a legal holiday included a day which the commissioners court in the county in which the case is pending has determined to be a holiday, or on which the clerk’s office for the court in which the case is pending is officially closed. Id. 829 S.W.2d at 772. The Court of Appeals relied on Miller in resolving the instant case, finding no reason to apply the rule differently in criminal cases than in civil cases. Mendez v. State, 892 S.W.2d 81, 82. In this vein, the majority has not convinced me there is a reason for a different construction.2 Rather, the majority’s conclusion is based entirely on Martinez which, as noted above, was sub silentio overruled by Pacheco.
The consequence of the majority’s action today is to deliver an opinion in direct conflict with Pacheco and Miller. The majority opinion will only serve to confuse the bench and bar and lead to further litigation. Although there may be instances where the interpretations of our rules will differ in a civil and a criminal context, this is not one of them. Consequently, I would interpret
With these comments, I respectfully dissent.
. In order to confront what he calls an “issue that the majority fails to address,” ante at 580, Judge Meyers discusses Pacheco and comes to the conclusion that it should be overruled. Ante at 581.
. In this regard, Judge Meyers believes we are not at liberty to ignore the legislature‘s definition of “legal holiday.” Ante at 581. In the context of this case, the term “legal holiday” comes from