Hoggro v. BooneHoggro v. Boone
- Reporters:
- Before:
- Baldock, Ebel, Murphy
ORDER
Appellee‘s petition for rehearing is denied.
The suggestion for rehearing en banc was transmitted to all of the judges of the court who are in regular active service as required by
The order and judgment filed on June 24, 1998, shall be published. The published opinion is attached to this order.
Entered for the Court
PATRICK FISHER, Clerk of Court
*EBEL, Circuit Judge.
This appeal involves the proper application of the new one-year statute of limitations for habeas corpus petitions under the Antiterrorism and Effective Death Penalty Act of 1996,
Background
The petitioner Allan Hoggro was serving a ten-year sentence for various state offenses on December 17, 1993, when he escaped from the state penitentiary where he was being held in Oklahoma County, Oklahoma. Upon Hoggro‘s recapture, the Oklahoma County District Attorney‘s office filed a criminal information against Hoggro charging him with escape. Before this charge was adjudicated, the Oklahoma Department of Corrections brought administrative charges against Hoggro for the escape. On February 1, 1994, prison authorities found Hoggro in violation of department regulations, ordered him to forfeit all of his accumulated good time credits (approximately 1,200 days), to be confined to disciplinary segregation for 30 days, and to be fined $15.
Eight months later, Hoggro‘s state criminal charges were adjudicated through a guilty plea. On October 17, 1994, the Oklahoma County District Court sentenced Hoggro to an 18-year prison term to be served concurrently with his pre-existing sentence. Hoggro did not file a direct appeal or a motion to withdraw his guilty plea.
Nevertheless, on September 26, 1996, Hoggro filed a pro se application for post-conviction relief in Oklahoma state court alleging that his conviction for escape violated the Double Jeopardy Clause of the Fifth Amendment, as applied to the states, because
Hoggro mailed his pro se petition for federal habeas corpus relief to the Clerk of the Western District of Oklahoma on May 9, 1997, but the petition was not stamped as “filed” by the court until May 27, 1997. Hoggro‘s federal petition again raised the same double jeopardy argument he presented in the state courts. The magistrate judge concluded that Hoggro‘s May 9, 1997, mailing was not sufficient to meet the one-year limitations period of the revised habeas corpus statute. Hoggro filed an Objection to the magistrate judge‘s recommendation, arguing that the magistrate judge had incorrectly applied the new statute of limitation. The district court, however, adopted the magistrate‘s report and recommendation in toto. The district court also denied a certificate of appealability for Hoggro.
Hoggro subsequently filed a timely notice of appeal in the district court, as well as an application for a certificate of appealability from this court.
Discussion
In 1996, Congress amended the long-standing prior practice in habeas corpus litigation that gave a prisoner virtually unlimited amounts of time to file a habeas petition in federal court. In the Antiterrorism and Effective Death Penalty Act (AEDPA), Congress established a one-year period of limitations for habeas petitions.3 See
The magistrate judge‘s recommendation to dismiss Hoggro‘s habeas petition as untimely relies entirely on the language in Simmonds in which this court announced that “prisoners whose convictions became final on or before April 24, 1996, must file their § 2255 motions before April 24, 1997.” See Simmonds, 111 F.3d at 746. The magistrate judge said there is “no justification” in Hoggro‘s case for going beyond the April 24, 1997, deadline announced in Simmonds. We disagree.
To understand Simmonds, we must keep in mind the difference between a motion under
Obviously, federal courts considering a § 2255 motion have no occasion to consider time spent on state post-conviction proceedings because no such state proceedings are likely to occur in a federal criminal case. In Simmonds, we did not need to address the possible effect of state-court litigation on § 2255‘s one-year limitations period because the defendant had been convicted in federal district court in Kansas. Thus, the apparently firm deadline of April 24, 1997, in Simmonds is appropriate only for motions like Simmonds’ under § 2255.
The situation is entirely different under § 2254, where Congress has explicitly instructed the federal courts – through § 2244(d)(2) – to toll time spent in state court. See
Applying this understanding of the limitations period in § 2244(d) to Hoggro‘s case, we conclude that his habeas petition meets the one-year limitations period. Hoggro‘s one-year limitations clock began to run on April 24, 1996, when AEDPA went into effect. Hoggro mailed his federal habeas petition on May 9, 19974 – 380 days after AEDPA went into effect. However, the time during which Hoggro had “a properly filed application for State post-conviction or other collateral review” should be subtracted from this 380 days. Thus, the 29 days from September 26, 1996 (when Hoggro filed his application for post-conviction relief) to October 25, 1996 (when the state district court denied his application) should not be counted.5 The resulting elapsed time on Hoggro‘s limitations
For these reasons, we GRANT the application for a certificate of appealability, and we REVERSE the district court‘s order.
Notes
(1) A 1-year period of limitation shall apply to an application for a writ of habeas corpus by a person in custody pursuant to the judgment of a State court. The limitation period shall run from the latest of –
(A) the date on which the judgment became final by the conclusion of direct review or the expiration of the time for seeking such review;
(B) the date on which the impediment to filing an application created by State action in violation of the Constitution or laws of the United States is removed, if the applicant was prevented from filing by such State action;
(C) the date on which the constitutional right asserted was initially recognized by the Supreme Court, if the right has been newly recognized by the Supreme Court and made retroactively applicable to cases on collateral review; or
(D) the date on which the factual predicate of the claim or claims presented could have been discovered through the exercise of due diligence.
(2) The time during which a properly filed application for State post-conviction or other collateral review with respect to the pertinent judgment or claim is pending shall not be counted toward any period of limitation under this subsection.